05.06.26
Co dzieje się z OzN po zakończeniu szkoły? Czy wiedzą, jakie mają możliwości rozwoju i jakie wyzwania czekają na nie w dorosłym życiu? Właśnie z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnościami, które zakończyły już edukację, powstał folder informacyjny Stowarzyszenia "KANONIKOS". Jego celem jest wskazanie możliwych ścieżek wsparcia, aktywizacji i rozwoju oraz ułatwienie odnalezienia się w nowej rzeczywistości po opuszczeniu szkolnych murów. Bo jak się okazuje, największą barierą w osiąganiu sukcesu często nie jest sama niepełnosprawność, lecz brak informacji o dostępnych możliwościach. Chcemy, aby nasz folder stał się drogowskazem, który pomoże odnaleźć odpowiednie formy wsparcia, rozwijać pasje, budować samodzielność i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Wierzymy, że każdy ma prawo do rozwoju, realizacji marzeń i odnalezienia swojej własnej drogi. Aby nasz folder informacyjny dotarł do jak najszerszego grona osób zainteresowanych wsparciem dorosłych OzN, mieliśmy zaszczyt zaprezentować jego założenia studentom pedagogiki specjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Podczas spotkania przedstawiliśmy dostępne formy wsparcia, omówiliśmy wyzwania, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami po zakończeniu edukacji, a także zaprezentowaliśmy ideę powstania naszego folderu, który stanowi praktyczne źródło informacji dla dorosłych OzN oraz ich rodzin. Serdecznie dziękujemy władzom uczelni za zaproszenie oraz możliwość przeprowadzenia wykładu i podzielenia się naszym doświadczeniem. Jesteśmy przekonani, że współpraca środowisk akademickich i organizacji społecznych odgrywa istotną rolę w budowaniu bardziej świadomego, otwartego i inkluzywnego społeczeństwa. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie, zainteresowanie tematyką oraz wartościowe i inspirujące rozmowy
K.T
02.06.26
K.T
01.06.26
Z okazji Dnia Dziecka podopieczni ze Stowarzyszenia,,KANONIKOS" w Lublinie przygotowali niezwykłą niespodziankę dla najmłodszych ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Ostrowie. Własnoręcznie stworzyli kolorowe, okolicznościowe przypinki, które trafiły do dzieci. Ta akcja to piękny dowód na to, że dobro powraca, a bariery nie istnieją. Osoby z niepełnosprawnościami, które na co dzień potrzebują pomocy, tym razem stanęły w roli darczyńców. Ich zaangażowanie pokazuje, jak ważna jest integracja społeczna i wzajemna bezinteresowna pomoc. Bo najpiękniejsze prezenty, to te robione prosto z serca
K.T
31.05.26
Z ogromną przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia naszych przyjaciół ze Świdnika (PSONI Świdnik -WTZ ), aby obejrzeć ich fenomenalny spektakl. Byliśmy dumni, wzruszeni, a jednocześnie rozbawieni pełną humoru fabułą przedstawienia. To był wyjątkowy czas, pełen emocji, śmiechu i wzajemnej życzliwości. Takie chwile mają szczególną wartość, gdy możemy przeżywać je razem – w gronie przyjaciół. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy wspaniałego występu całej grupie teatralnej "Motyle".
K.T
26.05.26
K.T
18.05.26
K.T
17.05.26
Nasza pierwsza wspólna wycieczka za nami. Kazimierz Dolny nie zawiódł — zachwycił nas pięknymi widokami, klimatycznymi uliczkami i mnóstwem atrakcji. Zamek, baszta, Góra Trzech Krzyży i rozległe wąwozy to tylko nieliczne z atrakcji, które tam na nas czekały. Nasze parasole marzeń spisały się na medal, bo mimo prognoz… nie spadła ani jedna kropla deszczu! Było też pyszne jedzenie, mnóstwo śmiechu i świetne humory naszych uczestników, które jak zawsze były bezcenne. Jedyne, czego nam zabrakło, to czasu… bo z takim towarzystwem naprawdę trudno się rozstawać. Jednym słowem — idealna pierwsza (i na pewno nie ostatnia!) kanonikosowa wycieczka. Projekt współfinansowany ze środków Województwa Lubelskiego
K.T
15.05.26
Niektóre marzenia mają trzy kółka i potrafią zawieźć prosto do szczęścia! Nasz kanonikosowy rowerek znalazł nową właścicielkę – Anię, która od dawna marzyła o własnym trójkołowcu. Dziś to marzenie stało się rzeczywistością i już czekają ją same piękne przejażdżki, wiatr we włosach i mnóstwo radości. Aniu – życzymy Ci samych bezpiecznych, udanych wypraw i niezapomnianych tras! Bo jak widać… warto marzyć, a my uwielbiamy pomagać te marzenia spełniać
K.T
01.05.26
K.T
06.05.26
K.T
05.05.26
Z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami nasi uczestnicy otrzymali wyjątkowy prezent – piękne, pełne serca kartki z życzeniami przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Ostrowie. Każda kartka to nie tylko kolorowy rysunek i miłe słowa, ale przede wszystkim gest życzliwości, pamięci i budowania świata, w którym każdy człowiek jest ważny. Dziękujemy dzieciom za ich zaangażowanie, kreatywność i ogromne serce. Takie małe gesty mają wielką moc i wywołują szczere uśmiechy!
K.T
27.04.26
K.T
24.04.26
To był bardzo wartościowy czas – pełen inspirujących rozmów, wymiany doświadczeń i konkretnej wiedzy. Udało się nawiązać nowe kontakty, które – mamy nadzieję – zaowocują dobrą współpracą w przyszłości. Z konferencji wracamy z głowami pełnymi pomysłów i jeszcze większą motywacją do działania na rzecz naszych Uczestników.
K.T
20.04.26
K.T
16.04.26
Już i my odebraliśmy nasz pakiet gry MemeNGO Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy być częścią tego projektu i współtworzyć go razem z innymi organizacjami pozarządowymi. To dla nas nie tylko świetna inicjatywa, ale też ważne doświadczenie i możliwość działania we wspólnej sprawie. Dziękujemy za zaproszenie do współpracy i za naszą Kanonikosową kartę Fundacji Sempre a Frente.
K.T
14.04.26
Podczas naszych wtorkowych spotkań przy kawie uczestnicy mięli okazję zatrzymać się na chwilę i porozmawiać o tym, co dla nich ważne. W spokojnej, życzliwej atmosferze dzielili się swoimi marzeniami, planami oraz refleksjami na temat przyszłości zawodowej. Rozmowy dotyczyły rozwoju osobistego i ich wymarzonej pracy — marzeń realnych, dopasowanych do ich indywidualnych predyspozycji i możliwości. Każda wypowiedź była ważna, a każde marzenie zasługiwało na uwagę i wsparcie. Nie zabrakło również przestrzeni na szczere rozmowy o codziennych trudnościach i wyzwaniach, z jakimi się mierzą. Dzielenie się doświadczeniami pokazało, jak wiele siły, determinacji i wzajemnego zrozumienia jest w naszej społeczności. To były wartościowe chwile — pełne uważności, wsparcia i budowania wiary we własne możliwości. Z pewnością powtórzymy je w kolejnym miesiącu!
K.T
13.04.26
K.T
03.04.26
K.T
30.03.26
K.T
23.03.26
K.T
16.03.26
K.T
15.03.26
K.T
10.03.26
Samodzielność, niezależność i autonomia OzN - czy jest możliwa? Jeśli tak, to jakim kosztem? Za jaką cenę? Na te i wiele innych pytań nasi uczestnicy dyskutowali podczas "marcowych spotkań przy kawie". Wszyscy wyszli pełni zadumy, refleksji i nowych postanowień. Z każdym kolejnym spotkaniem coraz mocniej upewniamy się w przekonaniu, jak duża jest potrzeba tego typu rozmów, wsparcia i wymiany doświadczeń
K.T
09.03.26
K.T
02.03.26
K.T
23.02.26
Ozdabianie wianków to piękna i długa tradycja. Nasi uczestnicy tworzyli je na powitanie nadchodzącej wiosny, dla poprawy nastroju i przede wszystkim – dla czystej radości tworzenia. Efekty zaskoczyły nawet samych twórców. Przepiękne, pełne kolorów i pozytywnej energii małe dzieła sztuki, które aż przywołują wiosnę!
K.T
16.02.26
K.T
09.02.26
Cyrkowe szaleństwo? Czemu nie! W końcu okazja była nie byle jaka! Aby godnie uczcić Międzynarodowy Dzień Pizzy musięliśmy najpierw spalić zbędne kalorie. I gwarantuję Wam, że po takich zajęciach apetytu na włoski smakołyk nikomu nie brakowało..
K.T
07.02.26
Niezmiernie nam miło, że Głos św. Antoniego o nas pamięta i regularnie zamieszcza informacje o naszych bieżących wydarzeniach. Daje nam to poczucie przynależności, jak również mobilizuje do dalszych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
K.T
05.02.26
Wtorki przy kawie? Czemu nie! To świetny czas na rozmowy, konstruktywne dyskusje i przede wszystkim na bycie razem. Bo poczucie pełnej akceptacji i przynależności bez oceniania i wytykania błędów jest bezcenne. Spotkanie to zapoczątkowało cykl "spotkań przy kawie" dla wszystkich tych, którzy chcą porozmawiać I po prostu pobyć razem.
K.T
02.02.26
Zima ostatnio mocno daje nam się we znaki i już wszyscy jesteśmy nią trochę zmęczeni. Stąd też pomysł aby choć na chwilę o niej zapomnieć i spróbować przywołać wiosnę. Stwierdziliśmy że nic nie daje się do tego lepiej, jak wiosenne, kolorowe pisanki. I wiecie co? Zadziałało! Przez dwie godziny na Kasztanowej mięliśmy klimat typowo wiosenny. ( choć i tak najbardziej temperaturę podniosły wokalne popisy naszych uczestników - i nie tylko!
K.T
28.01.26
Chcemy Wam dzisiaj powiedzieć "Dziękujemy". Dzięki Waszemu wsparciu przy okazji zakupów online regularnie dostajemy darowizny. Dziękujemy! Jeśli jeszcze nie korzystacie z FaniMani - dołączcie tutaj: https://fanimani.pl/kanonikos . Każdy sposób, w jaki pomagacie naszej organizacji jest bezcenny ❤️
K.T
25.01.26
Dziękujemy za zaproszenie na spektakl grupy teatralnej CDN "Ścieżki Kapturka". Cudowne widowisko, które miało na celu rozbawić, jak i skłonić do refleksji. Dla dużych i małych - dla każdego! Dodatkowo błyskotliwy scenariusz i wspaniała gra aktorska w sposób niezwykle humowystyczny przedstawily nam ogromny problem wspołczesnego społeczeństwa. (Nie zdradzę jaki.) Od razu widać, że teatr tworzą ludzie z pasją i wyobraźnią. Bo któż inny wstawiłby Kaczkę Dziwaczkę do historii o Kapturku? A to właśnie głównie dla tej roli pojawiliśmy się na przedstawieniu. Aniu - gratulacje!!! Byłaś Najlepsza!!! Bawiliśmy się wyśmienicie! Nie można było lepiej spędzić tego niedzielnego wieczoru!
K.T
19.01.26
W niesprzyjającą pogodę ciężko się uczyć nowych rzeczy. Dlatego tym razem postawiliśmy na wykorzystanie już nabytych umiejętności. Każdy z naszych uczestników obyty jest z pracą na krośnie a dziś wyczarowali na nim oryginalne zakładki. Na doczepianie chwostów już nie starczyło czasu, bo każdy nie mógł się doczekać ćwiczeń I zajęć TUS. A tu również nie było nudy. Rozciąganie i wzmacnianie przy ulubionej muzyce oraz rozmowa o emocjach. Uczestnicy zaskoczyli nas nie tylko gibkością ale i dużą samoświadomością swoich trudności z opanowywaniem negatywnych odczuć. Jest to temat- rzeka, z pewnością jeszcze do niego wrócimy. A jedyna wada zajęć to niezaprzeczalny fakt, że na Kasztanowej czas zbyt szybko płynie!!!
K.T
12.01.26
Po długiej świątecznej przerwie w końcu wróciliśmy na Kasztanową! I był to powrót nie byle jaki, gdyż rozpoczęliśmy od świętowania drugich urodzin Stowarzyszenia KANONIKOS. Był tort, śpiew i taniec - czyli wszystko co lubimy najbardziej!
Z tej okazji życzymy sobie i Wam dużo wytrwałości i niezłomności w drodze do osiągania marzeń!
K.T